Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Poświęcenie książeczki, medalika i różańca

Zobacz artykuły na temat:spowiedźpróby komunijnedewocjonalia
W ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej należy poświęcić przedmioty, jakie otrzymało dziecko od księdza. Kiedy się o to zatroszczyć?

Nieznane

Podczas jednego z regularnych spotkań przedkomunijnych, często związanych z nabożeństwami w kościele, dzieci otrzymują różańce, książeczki i medaliki (oraz świecę, chyba, że podczas Komunii będą używały tej z chrztu).

Kupnem przedmiotów, które powinny być jednakowe dla każdego dziecka, może zająć się katecheta w porozumieniu z rodzicami. Różańce, książeczki i medaliki muszą zostać poświęcone przed uroczystością. Odbywa się to najczęściej partiami – jednego dnia święcone są różańce, innego książeczki itd.

Terminy święceń zależą od decyzji poszczególnych parafii, choć najczęściej święcenia zaczynają się na długo przed Komunią. Różańce zostają poświęcone podczas Nabożeństw Różańcowych, które odbywają się zwykle w październiku. W kolejnych miesiącach święcone są następne pamiątki – medaliki w grudniu, świece chrzcielne w lutym, a książeczki w maju. Zdarza się, że święcenia zaczynają się później, niektóre parafie wyznaczają termin pierwszego święcenia np. na luty, a czasem ksiądz poświęca wszystkie przedmioty na jednym ze spotkań niedługo przed Komunią i od razu rozdaje dzieciom.

Nie ma więc sztywnych reguł odnośnie terminu, trzeba orientować się w ustaleniach konkretnej diecezji. Daty uroczystości, spotkań przygotowawczych i święceń są dla rodziców i dzieci dostępne w parafii, do tego odbywają się regularne spotkania z rodzicami dzieci mających przystąpić do Pierwszej Komunii, na których z pewnością zostaną poinformowani o najważniejszych terminach.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter