Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Pisanki - techniki zdobienia

Technik zdobienia pisanek jest wiele. W zależności od metody dekoracji wielkanocne jajka dzielimy na: kraszanki, malowanki, naklejanki, drapanki, rysowanki. Zdobione jajko jest najważniejszym symbolem Wielkanocy. Prezentujemy przegląd najpopularniejszych techniki i wzorów zdobienia pisanek.

Tradycja zdobienia pisanek

Tradycja zdobienia wielkanocnych jajek jest bardzo długa. Skąd pochodzi? Ile liczy lat? Jaką symbolikę mają jaja wielkanocne? Jakie techniki są rdzennie polskie?

Dowiedz się więcej:

Warto skłonić się ku tradycji i powrócić do twórczych zwyczajów zdobienia jajek zanim zdecydujemy się kupić gotowe pisanki.

Pisanki drapane i malowane

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod zdobienia jaj wielkanocnych jest technika wyskrobywania wzorów za pomocą ostrego narzędzia. Drapane pisanki to kraszanki. Druga równie popularna metoda zdobienia jaj to malowanie - technika batikową szpilkową lub lejkową. Sprawdź jak wykonać takie zdobienia:

Technika batikowa uważana jest za łatwiejszą niż metoda wydrapywania wzorów

Oryginalne techniki zdobienia pisanek

Oprócz tradycyjnych technik zdobienia, istnieje wiele nietypowych metod ozdabiania wielkanocnych jajek - quilling, szydełkowanie, naklejanie wzorów, zdobienie cekinami i koralikami, oklejanie makaronem lub odbijanie na jajku kształtów liści. Zainspiruj się z naszymi propozycjami:

Quilling to technika zdobienia jajek wielkanocnych, która wywodzi się od analogicznej techniki wykorzystywanej w jubilerstwie. Technika ta polega na zwijaniu cienkich płatków różnych metali szlachetnych.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 21
dodano: 12:32 2016-03-14 przez: ~gość (79.188.*.*)
heheskiiiiiiiiii :D
dodano: 12:31 2016-03-14 przez: ~gość (79.188.*.*)
asjkdosjfkpdskl
dodano: 12:31 2016-03-14 przez: ~gość (79.188.*.*)
asjkdosjfkpdskl
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter