Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Czy warto kupować sztuczne choinki?

Choinka to symbol Bożego Narodzenia, bez którego nie można się obyć. Chociaż kwintesencją świątecznej atmosfery jest pachnące igliwiem żywe drzewko, wielu z nas przystroi w tym roku sztuczną choinkę. Czy jednak będzie to słuszny wybór?

Teraz plastikowe choinki przypominają żywe rośliny i są jak najbardziej eleganckie.

Teraz plastikowe choinki przypominają żywe rośliny i są jak najbardziej eleganckie.

Choinki a ekologia

    Jeszcze niedawno sztuczne drzewka były uważane za ekologiczne. Dlaczego? Wiele osób twierdziło, iż kupując choinki sztuczne nie przykładamy się do nadmiernej eksploatacji lasów. Jednak przykrym faktem jest, że w żaden sposób sztuczne choinki nie pomagają nam w ochronie środowiska. Wręcz przeciwnie: są bardzo szkodliwe, zarówno jeśli chodzi o produkcję, jak i o ich utylizację. Gdy wreszcie zdecydujemy się na rozstanie z naszym drzewkiem, żadna z opcji utylizacji nie wpłynie dobrze na przyrodę: jeśli zdecydujemy się na spalenie go, do atmosfery  przenikną trujące opary. A kiedy po prostu wyrzucimy wysłużoną choinkę na śmietnik to jej rozkład może trwać nawet kilkaset lat!

   Sztuczne choinki wytwarza się z substancji, których wydobywanie jest szkodliwe dla środowiska, a proces ich produkcji powoduje pyły, gazy i wyziewy zakładów chemicznych. Biodegradacja choinki trwa bardzo długo, gdyż składa się ona ze związków PCV, a rozkład tych trwa ponad 400 lat.

Zobacz też: Wady i zalety żywej choinki

Sztuczna elegancja

    Mimo wszystkich negatywów, sztuczne choinki mają też swoje zalety. Przede wszystkim są ekonomiczne - sztuczne drzewko kupuje się raz na kilka lat, podczas których wytrwale służyć nam będzie w każde święta. Co więcej, jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu, niż żywa choinka: nie sypią się z niej igły, ani nie trzeba jej podlewać. Ona po prostu stoi i cieszy oko domowników. Należy również wspomnieć, iż czasy brzydkich sztucznych straszydeł z PRL-u odeszły w niepamięć. Teraz plastikowe choinki przypominają żywe rośliny i są jak najbardziej eleganckie.

Zobacz też: Choinkowe trendy – stylowe bombki

Werdykt:

    Sztuczne choinki obecnie, jeśli chodzi o wygląd, w niczym nie ustępują żywym iglakom. Nie można jednak zapominać o ich szkodliwym wpływie na środowisko. Jeśli dbasz o naszą planetę, odradzamy ci zakup plastikowego drzewka. Jeśli jednak przede wszystkim liczy się dla ciebie praktyczność zakupu, sztuczna choinka jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 4
dodano: 13:00 2015-11-26 przez: ~Kasia (94.154.*.*)
Pierwszy raz zamówiłam choinkę sztuczna na christmas-tree.pl i jestem zaskoczona ze sztuczne drzewko prezentuje się po rozłożeniu jak żywe.
dodano: 12:19 2014-12-27 przez: ~Karolina (87.207.*.*)
Je mam piękną, wprost cudowną choinkę sztuczną... Kupiłam ją za namową przyjaciółki na e-choinki.pl . Drzewko wygląda niesamowicie i dzięki temu, że nie jest żywe nie posypie się szybko i będę mogła je trzymać dłużej :)
dodano: 16:40 2013-12-04 przez: ~gość (83.25.*.*)
gówno
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter